SUWARY OTRZYMAŁY POZWOLENIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI W ŁSSE

SPÓŁKA ZAINWESTUJE DO 2016 ROKU 33,6 MLN ZŁ W INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA ORAZ WZROST MOCY PRODUKCYJNYCH

Suwary S.A., znaczący na polskim rynku producent opakowań z tworzyw sztucznych, otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE). Spółka zamierza wybudować, na przyłączonych do ŁSSE własnych gruntach znajdujących się w Ksawerowie, nową halę produkcyjno-magazynową. Pierwsze maszyny w nowej fabryce zostaną uruchomione w czwartym kwartale 2011 roku. Całkowity koszt inwestycji w ŁSSE do 2016 roku wyniesie 33,6 mln zł. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach.

Suwary planują w nowym zakładzie rozszerzenie obecnej działalności prowadzonej w Pabianicach i zwiększenie istniejących mocy przerobowych oraz rozszerzenie asortymentu o opakowania PET. Spółka zamierza uruchomić w nowej fabryce zaawansowane technologicznie maszyny światowej klasy, wykorzystujące innowacyjne rozwiązania. Dzięki dużej automatyzacji oraz energooszczędnym technologiom znacznie wzrosną moce produkcyjne Spółki, przy jednoczesnym zmniejszeniu bezpośrednich kosztów produkcji. Dodatkowo Suwary planują rozpocząć w nowym zakładzie produkcję ekologiczną, skupiającą się na wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu, wprowadzić bezodpadowe procesy produkcyjne oraz odzyskiwać ciepło, które będzie ponownie wykorzystywane m.in. do ogrzewania hal produkcyjnych.

Uruchomienie nowego zakładu w Ksawerowie jest jednym z kluczowych elementów realizacji strategii rozwoju, dzięki której Suwary zamierzają czterokrotnie podwoić EBITDA do 2016 roku.

INWESTYCJA W KSAWEROWIE – SZCZEGÓŁY

Należące do spółki SUWARY grunty o łącznej powierzchni blisko 3,9 ha, położone w Ksawerowie, zostały objęte Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Spółka uzyskała zezwolenie na działalność w Strefie, dlatego przystępuje do realizacji zaplanowanych inwestycji na jej terenie. Będą one realizowane przez SUWARY TECH Sp. z o.o. (100% udziałów należy do SUWARY S.A.).

Planowane inwestycje w Ksawerowie:

•       Budowa nowego zakładu do produkcji opakowań i produktów pokrewnych do obecnej produkcji Suwary.

•        Rozszerzenie obecnej działalności prowadzonej przez Suwary w Pabianicach i zwiększenie istniejących mocy produkcyjnych, rozszerzenie asortymentu o butelki PET.

•       Produkcja pierwszych produktów zostanie uruchomiona już w IV kwartale 2011 r.

•       Całkowity koszt inwestycji wyniesie 33,6 mln PLN i będzie prowadzony w dwóch etapach:

•       – I etap – realizacja w latach 2011 – 2014: 22,4 mln zł

•       – II etap – realizacja w latach 2014 – 2016: 11,2 mln zł

 
ZAŁOŻENIA DŁUGOTERMINOWEJ STRATEGII SUWARY

Suwary S.A. będą rozwijały się w równym stopniu zarówno w efekcie rozwoju organicznego, jak i poprzez planowane akwizycje.

Założenia strategii

Rozwój organiczny:

•       Koncentracja na działalności w wysokomarżowych segmentach opakowań z tworzyw sztucznych:

o   opakowania dla branży motoryzacyjnej, budownictwa, przemysłu spożywczego

o   rozwijanie produkcji opakowań w podstawowym zakresie butelek i kanistrów o poj. 0,2-30 litrów łącznie z zakrętkami

o   rozwój produkcji opakowań specjalnych dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego

o   rozwój dużych pojemników

•       Budowa nowego zakładu w Ksawerowie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zwiększających moce produkcyjne

•       Zastosowanie nowych urządzeń o zaawansowanej technologii zwiększających możliwości produkcji i ograniczających koszty

•       Możliwość wykorzystania dotacji RPO (Regionalny Program Operacyjny)

Rozwój poprzez akwizycje:

•       Przeprowadzona w 2010 roku akwizycja Kartpol Group Sp. z o.o. (światowy producent opakowań dla silikonów i klejów dla budownictwa) – wejście w nowy segment rynku

•       Zakup w 2010 roku aktywów produkcyjnych Unipet – zdynamizowanie produkcji opakowań z PET

•       Przejęcie jednego lub dwóch podmiotów z branży opakowań z tworzyw sztucznych w okresie najbliższych 3 lat.

Efekty realizacji strategii

Dzięki konsekwentnej realizacji strategii Suwary planują czterokrotny wzrost EBITDA względem wartości osiągniętej w 2009 roku:

•       Pierwsze podwojenie EBITDA do 2012 roku

•       Drugie podwojenie EBITDA do 2016 roku.

„Zakup terenów w Kaswerowie, przyłączenie ich do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz rozpoczęcie produkcji jest ważnym elementem naszej strategii rozwoju, dzięki której zamierzamy do 2016 roku czterokrotnie zwiększyć naszą EBITDA. Otrzymanie pozwolenia na działalność w Strefie oznacza, że już możemy rozpocząć planowane przez nas inwestycje w Ksawerowie. Planujemy dynamiczny rozwój, zarówno organiczny, czego istotną częścią jest nowy zakład produkcyjny w Ksawerowie, jak i poprzez akwizycje w branży. Pierwsze efekty realizacji naszej strategii rozwoju będą widoczne już w wynikach za czwarty kwartał 2010 roku” – powiedział Walter T. Kuskowski, Prezes Zarządu Suwary S. A.

„Chciałbym podkreślić, że inwestycja w Ksawerowie jest w bardzo bliskiej odległości od naszych zakładów produkcyjnych w Pabianicach, dzięki czemu rozwijając na nowych terenach naszą działalność, będziemy mogli również zrealizować kolejne efekty synergii w postaci np. mniejszych kosztów transportu oraz możliwości składania wspólnych zamówień z obecnymi zakładami w Pabianicach” – dodał Walter T. Kuskowski, Prezes Zarządu Suwary S. A.

Dodatkowych informacji mediom udziela:

Walter T. Kuskowski
Prezes Suwary S. A.
e-mail: wkuskowski@wtbvc.com

Iwona Mojsiuszko
M+G
Tel. (22) 625 71 40, 0501 183 386
e-mail: iwona.mojsiuszko@mplusg.com.pl

 INFORMACJA O SUWARY S. A. I GRUPIE KAPITALOWEJ WENTWORTH

Suwary S. A. jest wiodącym producentem opakowań z tworzyw sztucznych i akcesoriów samochodowych w Polsce, a jego produkty charakteryzują się wysoką jakością i innowacyjnością. W 1996 roku Suwary S.A. wdrożyła System Zarządzania Jakością ISO 9001, certyfikowany i potwierdzony przez TUV w Essen. Firma ma ponad 50 lat doświadczenia.

Od 1998 roku SUWARY S. A. jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od września 2009 roku spółka Suwary S.A. jest częścią grupy kapitałowej Wentworth.

Wentworth Group jest międzynarodową firmą z siedzibą w Hamilton w Kanadzie. Firma produkuje szeroką gamę opakowań z tworzyw sztucznych i form wykorzystywanych do produkcji opakowań. Formy do produkcji opakowań wytwarzane przez Wentworth to formy rozdmuchowe we wszystkich rozmiarach, dostosowane do wszystkich technologii i wszystkich rodzajów maszyn. Produkowane przez Wentworth plastikowe pojemniki są używane codziennie do napojów, żywności, kosmetyków, środków medycznych i chemicznych oraz produktów gospodarstwa domowego. Wśród klientów Grupy są największe międzynarodowe koncerny w przemyśle opakowań.

Wentworth posiada 13 zakładów produkcyjnych: 7 w Polsce, 4 w Kanadzie, 1 w USA i 1 w Niemczech. Utrzymuje również, ośrodki sprzedaży, serwisu i zaopatrzenia w Wielkiej Brytanii, Argentynie i Chinach.

Wentworth dostarcza swoje produkty do ponad 70 krajów na całym świecie, a przychody spółki w 2009 roku wyniosły około 450 mln PLN. Grupa działa w Polsce od 1998 r.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!