Suwary: zysk razy cztery

Na rozwój firma przeznaczy 40 mln zł
Producent opakowań z tworzyw sztucznych wybuduje fabrykę i rozejrzy się za firmami do przejęcia.
Rok po zmianie właściciela Suwary dojrzały do tego, by ogłosić plany na najbliższe lata.
— Stawiamy i na rozwój organiczny, i na przejęcia — mówi Walter Kuskowski, prezes Suwar, a jednocześnie twórca i właściciel kanadyjskiego Wentworth Group (to Wentworth odkupił pakiet akcji od Romana Karkosika).
Na rozwój organiczny firma przeznaczy blisko 40 mln zł. Gros tej kwoty, bo 33,6 mln zł, zostanie wydane na budowę fabryki w Ksawerowie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
— Wybudujemy tam halę o powierzchni 3 tys. mkw., służącą do produkcji opakowań PET — przede wszystkim wysokomarżowych butelek i opakowań dla przemysłu farmaceutycznego, chemii gospodarczej etc. Uruchomienie przewidziane jest na IV kwartał 2011 r. — zapowiada Iwona Menes-Malinowska, wiceprezes Suwar.
Na drugi filar strategii, czyli akwizycje, Suwary planują przeznaczyć 20-25 mln zł.
— Ta kwota pozwoli sfinansować przejęcie jednego podmiotu. Interesują nas firmy polskie, o dobrej sytuacji finansowej i o pozycji lidera w którymś z segmentów branży tworzyw sztucznych — mówi Tadeusz Kuskowski, przewodniczący rady nadzorczej Suwar.
Na razie Suwary nie prowadzą poważnych rozmów w tej sprawie. Dopiero co — bo we wrześniu — spółka przejęła za 20 mln zł Kartpol, największego producenta opakowań do silikonów i klejów w Polsce.
— Ta transakcja pozwoli Suwarom zrealizować cel na 2012 r., czyli podwojenie zysku EBITDA w stosunku do 2009 r. [wyniósł wtedy 6,9 mln zł — red.] — szacuje Walter Kuskowski.
Cel na 2016 r. jest podobny — chodzi o kolejne podwojenie EBITDA (do około 27 mln zł).
— Niewykluczone, że osiągniemy to nawet wcześniej — deklaruje Walter Kuskowski.
Suwarom pomaga współpraca z pozostałymi polskimi zakładami grupy Wentworth. Jest ich siedem i mają łącznie 110 mln zł przychodów i około 30 mln zł EBITDA.
— Daje to nam znaczące synergie np. na poziomie zakupu surowców i energii elektrycznej. Ponadto dostajemy wsparcie, jeśli chodzi o sprzedaż i marketing, kontakty z bankami i ubezpieczycielami — podkreśla Iwona Menes-Malinowska.
Obecnie grupa Wentworth ma 66 proc. akcji Suwar. Czy planowane jest włączenie do Suwar polskich zakładów grupy? Czy może raczej Suwary zostaną wycofane z giełdy?
— To trudne pytanie. Na razie po prostu uczymy się prowadzenia spółki publicznej. Mogę z pewnością powiedzieć, że nie chciałbym upubliczniać całości mojego biznesu — mówi Walter Kuskowski. 

<< powrót

Szybki kontakt!
+
Wyślij!